4 września 2022 roku rozpoczęło się szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP z terenu powiatu włodawskiego. Do szkolenia przystąpiło 26 osób i tyle samo zaliczyło egzamin końcowy, który odbył się 27 listopada 2022 roku na terenie KP PSP we Włodawie.
Uczestnicy szkolenia nabyli umiejętności i kwalifikacje niezbędne do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo gaśniczych, dzięki czemu mogą brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Ponadto pozyskali wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu:
– obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu pojazdów pożarniczych w JRG zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
– pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych z jednoczesnym zaliczeniem testu w komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie;
– współdziałania z SP ZOZ LPR;
– obsługi urządzeń nadawczych i odbiorczych właściwych dla sieci radiowych UKF w PSP;
– prowadzenia działań gaśniczych, udzielania pomocy medycznej i ratownictwa technicznego oraz wydawania sygnałów i poleceń uczestnikom ruchu drogowego.
W miejscowości Świerszczów na DK-82 29-latek mając ponad promil alkoholu w organizmie kierując Mercedesem doprowadził do zderzenia z Fiatem. Do szpitala trafiło dwie osoby. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą i ostrożność na drogach. Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 19:00 w miejscowości Świerszczów, gmina Cyców, na drodze krajowej numer 82.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący Mercedesem, 29-letni mieszkaniec gminy Urszulin na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka Fiatem Ducato. Następnie 37-letni mieszkaniec gminy Pieszyce kierujący Fiatem zjechał na pobocze, gdzie pojazd przewrócił się na bok.
Z kolei kierujący Mercedesem uderzył w drzewo. Do łęczyńskiego szpitala zostali przewiezieni pasażer Mercedesa - 26-letni mieszkaniec gminy Sosnowica oraz kierujący Fiatem. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia. Okazało się, że 29-letni kierowca Mercedesa miał ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi. Kierujący Fiatem był trzeźwy.
Konkurs „Fotografie z dawnej pracy” powstał z inicjatywy portalu pracy Aplikuj.pl. Zabawa miała miejsce w województwie podkarpackim i lubelskim, a udział w niej mogli brać mieszkańcy z ukończonym 50 rokiem życia. Temat konkursu, jak mówi sama nazwa, to dawna praca i uczestnicy mieli nadsyłać fotografie, które dotyczą tej właśnie tematyki.
Decyzja o wyłonieniu laureatów nie należała do łatwych lecz najbardziej urzekło nas zdjęcie dwóch sympatycznych pielęgniarek, które nadesłała do nas Pani Mariola z Miejsca Piastowego. Dziękujemy za wspólną zabawę. Patronem konkursu był portal wlodawa.net
Miniony tydzień na terenie powiatu włodawskiego "obfitował" w liczne przewinienia uczestników ruchu drogowego. Kierujący na własnej skórze odczuli jak dotkliwa jest kara za niestosowanie się do przepisów. Dwóch kierowców za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym straciło prawo jazdy. Po raz kolejny apelujemy o ostrożna jazdę i stosowanie się do obowiązujących przepisów i ograniczeń.
Dwóch mężczyzn poniosło konsekwencje zbyt szybkiej jazdy. 1500 złotych mandatu, 13 punktów karnych oraz zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące to efekt jazdy 23 i 34-latka w terenie zabudowanym z prędkością ponad 100 km/h. Z kolei wysoka grzywna, do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne do 60 000 zł to kara jaka może spotkać 47-letniego mężczyznę, który kierował samochodem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Rowerzysta, który miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu został ukarany za jazdę po alkoholu mandatem w kwocie 2500 złotych.
Dodatkowo okazało się, że kierował mając sądowy zakaz. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w piątek na drodze wojewódzkiej w miejscowości Osowa. Kierujący Seatem 72-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego wjechał w zaparkowany na poboczu samochód marki Peugeot. Pasażerka trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła obrażeń. Kierowca za spowodowanie zagrożenia został ukarany mandatem w kwocie 1100 złotych.
W dniu 1 października br. przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów Wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
W przeddzień uroczystości, tj. w piątek 30 września, miał miejsce pieszy rajd szlakiem Zgrupowania KOP, dowodzonego przez gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna. Uczestnicy pokonali 15-kilometrową trasę z miejscowości Zbereże, gdzie oddziały KOP przeprawiały się przez rzekę Bug, do Wytyczna – miejsca stoczenia ostatniej bitwy, gdzie wspólnie uporządkowali miejsce pamięci i zapalili znicze. Delegacja złożyła kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy KOP na cmentarzu we Włodawie. W rajdzie udział wzięli m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej, służb mundurowych, sił zbrojnych oraz młodzież szkolna.
Główne uroczystości odbyły się 1 października br., pod Kopcem Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie. Na miejscu, po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Generał, w swym przemówieniu podkreślił, iż Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą niemal stuletniej tradycji polskich formacji granicznych.
Wśród tych formacji, zwłaszcza na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje KORPUS OCHRONY POGRANICZA, powołany do istnienia w 1924 roku, jako stała ochrona wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W ciągu swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą, jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego męstwa i oddania sprawom RP.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych województwa lubelskiego, kombatanci a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po odczytaniu Apelu Poległych i modlitwie ekumenicznej, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.
Część oficjalną zakończyło widowisko historyczne „WYTYCZNO 1939”. Prawdziwa gratka dla miłośników historii. Wykonawcami inscenizacji były najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające formacje Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Sowieckiej z września 1939 roku. Tegoroczne uroczystości uświetniły: występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
W dniach 21-22 września 2022 roku odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Włodawa 2022”. Pierwszego dnia ćwiczeń sprawdzono procedury zawarte w Zewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym dla Zakładu Dużego Ryzyka PERN Baza Paliw nr 13 w Zawadówce pow. Chełmski.
Natomiast drugiego dnia ćwiczenia prowadzone były na terenie naszego powiatu, a głównymi założeniami było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków kompanii gaśniczej COO „WYŻYNA”, Plutonu Ratowniczego OSP Włodawa i Grupy Ratownictwa Medycznego do działań gaśniczych na obszarach leśnych z elementami ratownictwa technicznego, wodnego oraz medycznego.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał kilka epizodów m.in. pożar lasu, wypadek w transporcie drogowym, w którym poszkodowanych zostało 8 osób, wypadek podczas wycinki drzewa, poszukiwania osoby zaginionej w lesie, a także udzielanie pomocy kajakarzom, którzy ulegli wypadkowi na rzece.
W ćwiczeniach brali udział m.in. funkcjonariusze KP PSP we Włodawie na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego st. kpt. Andrzejem Łosiem, a bezpośredni nadzór podczas ćwiczeń pełnił Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański.
W dniu 7 września 2022 r. około godziny 17.00 do KP PSP we Włodawie wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego znajdującego się w pobliżu miejscowości Lubowierz. Do zdarzenia wysłane zostały 2 zastępy z Komendy Powiatowej PSP we Włodawie oraz 4 zastępy z OSP w tym 2 samochody ratowniczo – gaśnicze z OSP Stary Brus, 1 samochód z OSP Wołoskowola i 1 samochód z OSP Urszulin. W sumie na miejscu działań pracowało 31 strażaków.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów stwierdzono, że doszło do pożaru samochodu osobowego poruszającego się po nieużytkach rolnych przez co ogień przeniósł się na te nieużytki. Działania straży pożarnej polegały na ugaszeniu płonącego pojazdu oraz wyschniętej szaty roślinnej na powierzchni około 8 ha. Dużym utrudnieniem w działaniach był bardzo niestabilny grunt. Pojazdy ratownicze musiały szukać dogodnych miejsc dojazdu a ratownicy budowali linie gaśnicze na znaczne odległości. Straty wyceniono na około 10 tys. zł. Zużyto około 20 tys. l. wody akcja trwała 4 godziny.
Dwadzieścia jeden drużyn reprezentujących jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu włodawskiego wzięło w dzisiejszym 19 czerwca udział w Międzygminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych oraz Powiatowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych w Stawkach (dwadzieścia drużyn męskich, jedna drużyna kobieca).
Zgodnie z regulaminem druhny i druhowie mieli do wykonania dwa ćwiczenia na czas. Zawody sportowo-pożarnicze są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych, rozegrane zostały na stadionie sportowym w dwóch konkurencjach:
sztafeta z przeszkodami ćwiczenie bojowe
Nad ich przebiegiem czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie. Jedyną kobiecą drużynę wystawiła jednostka OSP Włodawa.
Po dłuższej przerwie spowodowanej ustanowieniem określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanym zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 w dniu 12 czerwca 2022 roku na stadionie sportowym w Stawkach gmina Włodawa zostały rozegrane Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTiF. Do zawodów stanęło 8 MDP z 4 gmin powiatu włodawskiego i miasta Włodawy, w tym 2 drużyny dziewczęce i 6 chłopięcych. Młodzi strażacy rywalizowali w dwóch konkurencjach tj. bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami oraz rozwinięcie bojowe.
Klasyfikacja generalna dziewcząt przedstawia się następująco:
1 miejsce MDP Hańsk,
2 miejsce MDP Wola Uhruska,
Klasyfikacja generalna chłopców przedstawia się następująco:
Zmagania młodych strażaków sędziowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Zawody zorganizowali: Oddział Powiatowy Związku OSP RP we Włodawie, Komenda Powiatowa PSP we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Miasto Włodawa, Wójtowie Gmin Powiatu Włodawskiego. Wszystkie drużyny uczestniczące w zawodach otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe a trzy najlepsze w poszczególnych kategoriach puchary.
tekst Stanisław Artymiuk, foto Kacper Olszewski
/ź/ osp-urszulin.cba.pl
Zawody były współorganizowane przez Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Komendę Powiatową PSP we Włodawie. Przedstawicielem ZP OSP był prezes Franciszek Gruszkowski, któremu meldunek złożył Prezes OSP Różanka Andrzej Woźniak. Nad przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie bryg. Pawła Basaja, której przewodniczył st. kpt. Marek Sielaszuk.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem zawodów sprawował Zastępca Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie st. kpt. Łoś Andrzej. W zawodach wzięło udział 8 drużyn w tym dwie dziewczęce.
Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach:
ćwiczenie bojowe
bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami
Podczas realizowania zadań liczył się przede wszystkim czas, jak również poprawność ich wykonania, gdyż w przypadku popełnionych błędów przyznawano punkty karne. Po rozegranych zawodach najbardziej cieszyć się mogły druhny z OSP Hańsk oraz druhowie OSP Włodawa którzy okazali się najlepsi.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej