Wyryki - Strona 50 z 93 - wlodawa.NET

Zdrowie: Czy maseczka może sprzyjać powstawaniu próchnicy?

Zdrowie: Czy maseczka może sprzyjać powstawaniu próchnicy? Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale wlodawa24To FAKT! Choć noszenie maseczek ochronnych, zakrywających usta i nos, pomaga ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, to jednak ma ono też swoje minusy. Stomatolodzy np. ostrzegają, że maseczki mogą sprzyjać powstawaniu nadmiernej suchości w ustach, co z kolei może się przyczyniać do zmian flory bakteryjnej i namnażania niektórych patogenów, np. tych powodujących próchnicę. Sprawdź, jak można temu przeciwdziałać.

Amerykańscy stomatolodzy zauważyli, że w związku z pandemią rośnie liczba pacjentów, u których występuje problem tzw. mask mouth, czyli różnego rodzaju dolegliwości w obrębie jamy ustnej, wynikających z długotrwałego noszenia maseczek ochronnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwiększone ryzyko próchnicy, stany zapalne dziąseł czy nieświeży oddech. Według dentystów tego rodzaju problemy mogą obecnie występować nawet u co drugiego pacjenta przychodzącego na rutynową wizytę do gabinetu stomatologicznego.

„Ze względu na obecność maseczki, mamy tendencję do oddychania nie przez nos, ale przez usta. Wówczas wzmaga się suchość w jamie ustnej, co z kolei sprzyja zmianom flory bakteryjnej i namnażaniu się patogenów, odpowiedzialnych za m.in. choroby zębów lub dziąseł” – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Specjalistka tłumaczy, że odpowiedni poziom wilgoci w jamie ustnej jest bardzo ważny, ponieważ ślina zmywa z powierzchni zębów resztki pożywienia, neutralizuje działanie kwasów i pełni rolę bariery ochronnej, która redukuje ryzyko m.in. próchnicy.

„Do tego wspomaga remineralizację szkliwa, przywraca równowagę pH oraz ma w składzie tzw. defensyny, białka, które zaburzają metabolizm bakterii i grzybów. Na tym nie koniec, w ślinie znajdują się również przeciwciała: s-IgA, IgG, IgM, które chronią nasz organizm przed infekcjami. Gdy śliny jest mniej, wtedy zaczynają się problemy” – dodaje stomatolog.

Jak się chronić przed negatywnymi skutkami noszenia maseczki?

Podstawą jest regularna wymiana maseczek. Jednorazową należy wymienić po każdym powrocie do domu, a materiałową powinniśmy jak najczęściej prać. Aby usunąć wszelkie drobnoustroje wystarczy zalać maseczkę wrzątkiem na kilka minut, potem wyprać i dobrze wysuszyć, a następnie wyprasować ją po praniu.

„Czysta maseczka to podstawa zdrowia jamy ustnej i prawidłowego działania układu odpornościowego. W ciągu dnia na jej powierzchni zbierają się bakterie, wirusy i zarodniki grzybów różnego typu. Brudna maseczka nie jest skuteczna, a w dodatku może nam zaszkodzić, więc pamiętajmy o jej regularnej wymianie lub praniu” – podkreśla Monika Stachowicz.

Zadbaj o dziąsła

Utrzymująca się zbyt długo suchość w ustach, zwana kserostomią, sprzyja także stanom zapalnym dziąseł, które są jednym z czynników predysponujących do paradontozy.

Zobacz również:.

Włodawa: Za murem zdrowie dla wszystkich

Włodawa: Przedszkolaki poznawały świat dentysty

Włodawa: Burmistrz pisze list otwarty! Dyrektor szpitala do dymisji?

[wp_ad_camp_4] „Ślina działa jak naturalny płyn do płukania ust. Niedostateczna wilgoć w jamie ustnej ułatwia rozwój stanów zapalnych dziąseł, które mogą ewoluować w paradontozę. Dlatego, gdy zauważamy tkliwość, obrzęk czy krwawienie z dziąseł, warto zweryfikować swoje nawyki higieniczne i zasięgnąć porady stomatologa” – radzi specjalistka.

Nieświeży oddech pod maseczką

Skutkiem długotrwałego i niewłaściwego noszenia maseczki może być też nieświeży oddech. Im większa bowiem suchość w ustach, tym lepsze środowisko do namnażania się bakterii.

„Nieświeżemu oddechowi winne są przede wszystkim te z grupy beztlenowych, które produkują lotne związki siarki (VSC). Specyficzna woń pojawi się po wielu godzinach noszenia maseczki, gdy w ustach zaczyna wysychać. Nie pomaga także fakt zmiany nawyków żywieniowych związany z epidemią. Spędzając czas w domu, mamy większą skłonność do tzw. guilty pleasures, czyli przekąsek bogatych w cukry proste, mogą to być m.in. fast foody, słodycze, słodzone napoje, chipsy, ale też białe pieczywo. To raj dla bakterii, odpowiedzialnych za nieświeży oddech czy próchnicę” – ostrzega dentystka.

Jak dbać o jamę ustną w dobie noszenia maseczek

Nie rezygnuj z mycia zębów. Pomijanie szczotkowania może mieć długofalowe skutki. Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie pastą z fluorem, nitkuj oraz stosuj płyn do płukania ust.  Regularnie uzupełniaj płyny, dbaj aby nie dopuszczać do nadmiernego wysuszenia jamy ustnej. W aptekach dostępne są też specjalne preparaty, które poprawią nawilżenie jamy ustnej m.in. ślinozastępcze w sprayu lub tabletki do ssania.

Oddychaj w maseczce przez nos, nie przez usta.

Nie przekładaj rozpoczętego leczenia stomatologicznego nawet w czasie pandemii. Jeśli masz skłonności do stanów zapalnych dziąseł pamiętaj o regularnych wizytach u higienistki stomatologicznej. Dodatkowym wsparciem mogą być specjalnie wyselekcjonowane probiotyki dla jamy ustnej, które przywracając równowagę „dobrych bakterii”, zmniejszają ryzyko próchnicy i powstawania płytki nazębnej, czyli głównego czynnika chorób dziąseł.  Zadbaj o rutynowe kontrole stomatologiczne i odpowiednie zabiegi higieniczne u swoich dzieci.

Oprac. mw 

/ź/ zdrowie.pap.pl

data publikacji: 05/12/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu

112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale


31 października 2020 r. zakończył się rozpoczęty w sierpniu remont w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie. Zakres prac obejmował przebudowę oraz modernizację garażu wielostanowiskowego, pomieszczeń użytkowych, placu manewrowego zewnętrznego oraz ciągów pieszych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. 112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale 112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Wyremontowano także pomieszczenie pralni, wyposażone w urządzenia pralnicze do impregnacji, dezynfekcji oraz suszenia ubrań specjalnych i sprzętu ochrony indywidualnej ratowników. Nowoczesny sprzęt oraz lepsze warunki bytowe z pewnością poprawią bezpieczeństwa i higienę służby włodawskich strażaków.

Zobacz również:.

Dzień Strażaka: Awanse i nagrody dla włodawskich strażaków

Okuninka: Strażacy zabezpieczali skoki spadochronowe w Okunince

Granica: Lotnictwo Straży Granicznej odebrało nowy system obserwacyjny /wideo/

[wp_ad_camp_4]
 112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24   Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale  112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zadanie sfinansowane zostało ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie przy współudziale Starostwa Powiatowego we Włodawie. 112: Włodawscy strażacy już po remoncie garażu wlodawa24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

/ź/ strazwlodawa.pl

data publikacji: 03/12/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Korolówka: Rajdowiec na cyku z Chełma przewoził dziecko bez fotelika

Korolówka: Rajdowiec na cyku z Chełma przewoził dziecko bez fotelika Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale wlodawa 24

Wczoraj około 19:30 policjanci włodawskiej drogówki zatrzymali w Korolówce do kontroli drogowej kierującego oplem - 28-latka z Chełma. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 24 km w obszarze zabudowanym. Podczas kontroli okazało się, że kierowca prowadził pojazd nie posiadając do tego wymaganych uprawnień. Na dodatek przewoził 6 osób, co przekraczało liczbę miejsc określonych w dowodzie, w tym 6-letnie dziecko bez fotelika. Jakby tego było mało, badanie alkomatem wykazało, że mieszkaniec Chełma miał ponad promil w organizmie.

Zobacz również:.

Korolówka: Spowodował wypadek i uciekł do Garwolina

112: 4-letnia dziewczynka potrącona w miejscowości Korolówka

Region: Droga nr 812 Włodawa - Korolówka zostanie przebudowana

[wp_ad_camp_4]

Teraz 28-latek odpowie za popełnione wykroczenia i przestępstwo przed sądem. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzezwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz konsekwencje finansowe. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

/ź/ policja.gov.pl

data publikacji: 03/12/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Region: Śmieci od chorych na COVID-19 trzymaj na balkonie

Region: Śmieci od chorych na COVID-19 trzymaj na balkonie  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale wlodawa24 wlodawa-MZC-informuje-ze-czerwone-worki-dla-osob-zakazoych-koronawirusem

Na stronie internetowej Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie, czytamy że,

Zarząd Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie przypomina, że ooby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) przebywające na terenie nieruchomości zamieszkałych, w tzw. izolatoriach domowych, powinny przestrzegać zasady odrębnego zbierania odpadów bytowych (komunalnych). Odpady takie należy gromadzić, bez obowiązku segregacji, najlepiej w workach koloru czerwonego i w żadnym razie nie wolno ich udostępniać do odbioru wraz z innymi odpadami komunalnymi. W budynkach wielolokalowych odpady medyczne winny do czasu odbioru pozostać w obrębie lokalu mieszkalnego (np. balkon). Fakt posiadania takich odpadów należy zgłosić do biura MZC i udostępniać je do odbioru specjalistycznej jednostce – Utylimed Lublin, z którą zarząd związku ma zawartą umowę na odbiór i zagospodarowanie takich odpadów. Odbiór tych odpadów odbywa się w ramach miesięcznej opłaty wnoszonej do MZC.

Zobacz również:.

Włodawa: Afera śmieciowa we Włodawie

Włodawa: MZC podsumowuje pierwszy miesiąc segregacji śmieci

Włodawa: Powołano nowe władze MZC /śmieci, odpady, zielona energia/

[wp_ad_camp_4] Powyższej procedurze nie podlegają mieszkańcy odbywający jedynie kwarantannę. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, popartego stanowiskiem Wojewody Lubelskiego, Gospodarka odpadami – Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2\ i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii), odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania COVID-19 traktuje się jako odpady komunalne.

/ź/ mzcwlodawa.pl

data publikacji: 27/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Wirus: Już nie starosta i wojewoda informuje o zakażeniach, a zrobi to rząd /wideo/

Wirus: Już nie starosta i wojewoda informuje o zakażeniach, a zrobi to rząd  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale włodawa24

Jakiś czas temu starosta włodawski Andrzej Romańczuk na oficjalnej profilu społecznościowym starostwa i stronie www urzędu poinformował mieszkańców powiatu,

„że wczorajszy komunikat był ostatnim podawanym w ten sposób. Zgodnie z nowymi wytycznymi służb wojewody oficjalne dane dotyczące koronarirusa będzie można znaleźć na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie www https://wsselublin.pis.gov.pl/ i na stronie Wojewody Lubelskiego https://www.lublin.uw.gov.pl/”

?Więcej na ten temat w linku
#Włodawa: Oficjalne informacja o zarażaniach koronawirusem tylko z Lublina

? 17 listopada 2020 roku na oficjalnej stronie Wojewody Lubelskiego czytamy, że

"W związku z przeprowadzeniem przez WSSE w Lublinie weryfikacji potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirusem, w kontekście ognisk epidemicznych, zawieszamy czasowo publikację mapy aktywnych przypadków w powiatach." - lublin.uw.gov.pl

Zobacz również:.

Zdrowie: Ekspert radzi, kiedy wykonać test na koronawirusa

Włodawa: Starosta i burmistrz już po testach na obecności wirusa /wideo/

Sport: Wirus powstrzymał Włodawiankę przed awansem do III ligi /wideo/

[wp_ad_camp_4] Dziś czytamy, że od wczoraj

Szanowni Państwo,

w związku z wprowadzonym w dniu 24 listopada 2020 roku nowym, scentralizowanym systemem raportowania, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie zaprzestaje wysyłania codziennych komunikatów dotyczących sytuacji epidemicznej na terenie województwa lubelskiego oraz publikowania mapy przypadków aktywnych.

Szczegółowe informacje (w układzie województw i powiatów) dotyczące pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, pochodzą z systemu EWP i będą publikowane na stronie internetowej - www.gov.pl/raport-zakazen

Strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Strzępka / rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego

/ź/ lublin.uw.gov.pl, gov.pl

Czyżby matematyk przerosła ekspertów Mateusza Morawieckiego ?

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 25/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Zdrowie: Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? /wideo/

Zdrowie: Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? Włodawa 24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale To FAKT! Naukowcy z brytyjskiego National Marine Aquarium, Plymouth University i University of Exeter dowiedli, że regularne przyglądanie się akwariowym rybkom ma pozytywny wpływ na psychikę i ciało człowieka.

Wiele badań wskazało już, że czas spędzony na łonie przyrody owocuje lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Zespół z National Marine Aquarium i dwóch uniwersytetów postanowił więc sprawdzić, jak działa na człowieka kontakt ze specjalnie zaaranżowanym środowiskiem wodnym. Konkretnie, badacze ocenili reakcje fizjologiczne i psychologiczne osób oglądających potężne akwarium o objętości 550 tys. litrów, w którym umieszczali kolejne ryby.  „Uzyskane przez nas rezultaty pokazały korzyści zdrowotne uzyskane w ściśle kontrolowanych warunkach. Oznacza to ekscytujące możliwości dla ludzi, którzy nie mają dostępu do naturalnego środowiska” - twierdzi dr Mathew White z University of Exeter.Zdrowie: Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? Włodawa 24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Przyglądanie się podwodnym krajobrazom wywoływało u badanych szereg skutków – np. spadało u nich tętno i ciśnienie krwi, co wskazuje na uspokojenie organizmu.  Jednocześnie, zauważono, że większa liczba rybek na dłużej przykuwała uwagę badanych i poprawiała ich nastrój.

Zobacz również:.

Zdrowie: Jak dobrze radzić sobie z hejtem? /wideo/

Zdrowie: Czy stosowanie płynów do dezynfekcji działa?

Zdrowie: Ekspert radzi, kiedy wykonać test na koronawirusa

[wp_ad_camp_4]
„Akwaria lub wyświetlające je ekrany często są stosowane jako metoda uspokojenia pacjentów w poczekalniach lekarskich, przed operacjami i u stomatologów. Badanie to po raz pierwszy dostarcza silnych dowodów na to, że ‘dawki’ ekspozycji na podwodne środowisko mogą rzeczywiście mieć pozytywny wpływ na samopoczucie ludzi” - mówi Deborah Cracknel z National Marine Aquarium. Akwaria to więc jeden z potencjalnych sposobów na redukcję stresu w dzisiejszym zabieganym świecie.Zdrowie: Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? Włodawa 24 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

„Podczas gdy publiczne prezentacje dużych akwariów zwykle mają cele edukacyjne, nasze badanie wskazuje, że mogą one przynieść różnorodne, nieznane wcześniej korzyści. W czasie zwiększonego stresu zawodowego i życia w zatłoczonych miastach, być może akwaria mogą pomóc, tworząc oazy spokoju i relaksu” - podkreśla prof. Sabine Pahl z Plymouth University.

 mat

/ź/ zdrowie.pap.pl

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 25/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Zdrowie: Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?

Zdrowie: Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw? Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Kawa, która nie ma aromatu? Cytryna, którą można jeść bez skrzywienia ust, bo nie odczuwa się jej kwasoty? Takie objawy mogą świadczyć o COVID-19. Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.

- Nagła, częściowa, a niekiedy całkowita utrata węchu, inaczej anosmia, jest u niektórych osób pierwszym lub jednym z pierwszych, a czasem nawet jedynym z odczuwalnych symptomów zakażenia SARS-CoV-2, zgłaszanym najczęściej jeszcze zanim zostanie jeszcze wykonany wymaz. Symptom tego typu, jak wynika z badań obserwacyjnych, występuje u kilkudziesięciu procent osób zakażonych koronawirusem, częściej u kobiet. Wszystko wskazuje na to, że utrata węchu w przebiegu zakażenia koronawirusem jest odwracalna - u niektórych osób węch powraca już po kilku dniach, ale są pacjenci, u których zajmuje to kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy – mówi ekspert dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W sieci krążą informacje, że utrata węchu to nie jest efektem zakażenia koronawirusem, lecz efekt uszkodzeń, do jakich dochodzi podczas pobierania wymazów z jamy nosowej, jednak specjaliści obalają te przypuszczenia.

- Wykwalifikowany personel wie, w jaki sposób pobierać wymazy. Choć samo pobranie nie jest może najprzyjemniejszym doznaniem to jest to procedura rutynowa, szybka, prostsza niż pobranie próbki krwi, a odczuwalne, nieznaczne podrażnienie jamy nosowej bardzo szybko przemija. Wykonanie tej procedury w sposób nieprawidłowy może teoretycznie pogorszyć w sposób krótkotrwały funkcję węchową, ale tego typu sytuacje są niezwykle rzadkie. Podobnie jest z pobieraniem krwi - jeżeli dokonuje go amator to może wyrządzić pacjentowi krzywdę, dlatego zajmują się tym osoby, które wiedzą jak to zrobić, zostały przeszkolone – tłumaczy ekspert.

Skąd bierze się utrata węchu u chorych na COVID-19?

Odpowiedź na to pytanie próbują znaleźć naukowcy na całym świcie, także w Polsce.

„Nabłonek węchowy jamy nosowej jest prawdopodobnym miejscem zwiększonego wiązania SARS-CoV-2. Liczne nieneuronalne typy komórek obecne w nabłonku węchowym i dwa receptory gospodarza, proteazy ACE2 i TMPRSS2, ułatwiają wiązanie, replikację (namnażanie się – przyp. red.) i akumulację (gromadzenie się drobinek – przyp. red.) SARS-CoV-2. Może to być mechanizm leżący u podstaw ostatnio zgłoszonych przypadków zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19” – czytamy w pracy prof. Rafała Butowta z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Publikacja ukazała się w marcu tego roku w amerykańskim czasopiśmie „ACS Chemical Neuroscience”.

Wbrew obiegowym opiniom utrata smaku i węchu jest inna w przypadku choroby COVID-19 niż wtedy, gdy rozwija się grypa lub przeziębienie. Wtedy bowiem też może dojść do zaburzeń tych zmysłów. Odmienność pomiędzy anosmią w COVID-19 a innych chorobach rozwijających się w drogach oddechowych pozwala lepiej odróżnić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 od innych infekcji na podstawie samych objawów. Przy czym szereg objawów COVID-19 jest takich samych jak w innych chorobach, np. kaszel czy duszność mogą występować także w grypie czy zapaleniu krtani, wysoka gorączka w szeregu rozmaitych infekcji.

„Kiedy rozwija się choroba COVID-19, utrata węchu jest nagła i poważna. Nos przy tym zwykle nie jest zablokowany i cieknący, a większość chorych nadal jest w stanie swobodnie oddychać (spłycenie oddechu występuje w bardziej zaawansowanym rozwoju stadium COVID-19). Dzieje się tak dlatego, ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 wpływa w górnych drogach oddechowych na nerwy przewodzące zmysły smaku i węchu. Stąd ich porażenie jest większe niż w przypadku przeziębienia oraz grypy”- tłumaczy prof. Carl Philpott z University of East Anglia na łamach pisma „Rhinology”

Zobacz również:.

Wirus: Powiat Włodawa już nie jest Zieloną Wyspą

Włodawa: Starosta i burmistrz już po testach na obecności wirusa /wideo/

Zdrowie: Ekspert radzi, kiedy wykonać test na koronawirusa

[wp_ad_camp_4]

Pamiętajmy też, że nie zawsze w przebiegu COVID-19 musi wystąpić utrata węchu, a także o tym, że pogorszenie funkcji węchowej nie musi być jednoznaczne z zakażeniem SARS-CoV-2. Pogorszenie węchu może wystąpić również w przebiegu innych infekcji układu oddechowego, choć najczęściej jest to rezultat zapchanego katarem nosa. Z kolei nieżyt nosa nie jest na ogół kojarzony z COVID-19, choć u niektórych pacjentów również jest obserwowany.

- Z powodu tego wszystkiego, by potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, musimy wykonać test diagnostyczny, bo posługując się tylko i wyłącznie obrazem klinicznym łatwo o postawienie błędnej diagnozy, a to może mieć później wpływ na nasze zachowania i rozprzestrzenianie się wirusa. Badanie nie jest inwazyjne i to nie ono przyczynia się do utraty węchu. Apeluję, byśmy nie bali się jego pobrania i nie ignorowali niepokojących objawów – podkreśla dr Rzymski.

A ponieważ trwa pandemia, konieczne jest też co do zasady ograniczanie bezpośrednich kontaktów oraz izolacja w razie niepokojących sygnałów świadczących infekcji, także wtedy, gdy nie mamy laboratoryjnego potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2.

Monika Wysocka 

Źródła: 1, 2, 3

 /ź/ zdrowie.pap.pl, kurier.pap.pl 

data publikacji: 22/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Powiat odpowiada na list otwarty Burmistrza

Włodawa: Powiat odpowiada na list otwarty Burmistrza  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Dziś na stronie stronie internetowej Starostwa Powiatowego we Włodawie ukazało się  w formie skanu stanowisko Zarządu Powiatu we Włodawie, które jest odpowiedzią na List Otwarty Burmistrza Włodawy z 16 listopada 2020 r. skierowanego do Andrzej Romańczuk Starosta włodawski i Teresa Szpilewicz Dyrektor SPZOZ we Włodawie. Starosta sam jednak na list otwarty Burmistrza Miasta Włodawa Wiesława Muszyńskiego (ŁNS/Lewica/SLD/Razem) nie odpowiedział, ale jako Zarząd Powiatu w składzie Andrzej Romańczuk (PSL), Tomasz Jan Korzeniewski (ŁNS), Edward Łągwa (ŁNS/SLD), Adam Panasiuk (PSL), Marian Kupisz (PSL).  Niżej przedstawiamy odskanowaną treść stanowiska Zarządu Powiatu, ponieważ na stronie www starostwa, pracownicy odpowiedzialni za kontakt z mediami, takich rzeczy nie potrafią poprawnie wykonać. Liczymy, że to się szybko zmieni. 

 

Link do listu Burmistrza:

Włodawa: Burmistrz pisze list otwarty! Dyrektor szpitala do dymisji?

 

 

Włodawa, 20 listopada 2020 r.

STANOWISKO

Zarządu Powiatu we Włodawie jako odpowiedź na List Otwarty Burmistrza Włodawy z 16 listopada 2020 r.

Dziękujemy Burmistrzowi za troskę o losy szpitala i jego pacjentów. Jesteśmy wdzięczni za wskazanie drogi, w jaki sposób naprawić niezwykle trudna sytuacje w lecznicy spowodowane pandemia, brakiem lekarzy, sprzętu i środków na jego zakup. Naturalną sprawa jest, że prowadząc szpital współpracujemy z Wojewoda i Narodowym Funduszem Zdrowia. Ubolewam jedynie nad faktem, że Burmistrz nie dostrzega ogromu pracy powiatu włożonej w ratowanie naszej lecznicy. Nie zauważa, że uruchomiliśmy wszelkie możliwe kontakty - często pomijając oficjalne kontakty - by zdobyć lekarstwa, tlen do respiratorów, czy choćby środki dezynfekcyjne. Utworzenie oddziału covidowego i izolatorium spowodowało, że pacjenci z powiatu nie są wożeni karetkami do szpitali na terenie całej Polski. Nie widzi, ze nasze państwo za mato interesuje się losem szpitali powiatowych. Burmistrz nie zapoznawszy się z wyjaśnieniami personelu szpitala, wysnute opinie jedynie na podstawie doniesień prasowych, bo ani ze Starosta, jak również z Panią Dyrektor nie kontaktował się. Jest to dla nas niezrozumiałe.

Zobacz również:.

Włodawa: Miasto wesprze włodawski szpital maseczkami

Włodawa: O tym jak burmistrz przekaz pieniężny na szpital wysyłał

Kraj: Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości wylądował we włodawskim szpitalu

[wp_ad_camp_4] Pomimo tego raz jeszcze dziękujemy Burmistrzowi za cenne rady i wskazówki. Jeżeli w istocie zależy Burmistrzowi tak bardzo na dobru szpitala, w każdej chwili możne udzielić wsparcia: finansowego, rzeczowego, merytorycznego, a nawet w postaci wolontariatu. Może wtedy, naocznie widząc oddanie i ogrom pracy całej załogi lecznicy, który tak strasznie w Liście docenia, zrozumie, że problemy szpitala nie są spowodowane przez powiat, ale wynikają z rozwiązań systemowych oraz braku właściwego finansowania przez państwo.

Na koniec przypominamy, że sprawę wyjaśniająca tragiczne zdarzenie, które sprowokowało Burmistrza do napisania Listu, prowadzi prokuratura. Z osadami więc poczekajmy.Włodawa: Powiat odpowiada na list otwarty Burmistrza  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

/ź/ powiatwlodawski.pl

data publikacji: 21/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Burmistrz pisze list otwarty! Dyrektor szpitala do dymisji?

Włodawa: Burmistrz pisze list otwarty! Dyrektor szpitala do dymisji?  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Na tymczasowej stronie www Urzędu Miasta Włodawa został opublikowany skan listu otwartego Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego do Starosty Włodawskiego Andrzeja Romańczuka oraz Dyrektor SPZOZ Włodawa Teresy Szpilewicz. W liście tym czytamy, że Burmistrz miasta Włodawy, jest zaniepokojony narastającym  zagrożeniem  bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Włodawy. Wspomina o licznych apelach  mieszkańców Włodawy i powiatu, które pozostawały bez echa, oraz na notoryczne problemy włodawskiej lecznicy.  

Częstą odpowiedzią ze strony dyrekcji SPZOZ we Włodawie na zgłaszane uwagi i problemy pod adresem  przychodni i szpitala we Włodawie, było notoryczne oskarżanie każdego kto to próbował naświetlić problem o "hejt na szpitalu" o czym mogliśmy się przekonać  na jednej z sesji Rady Powiatu w Włodawie.   

Niżej przedstawiamy odskanowaną treść listu Burmistrz, ponieważ na stronie www miasta, pracownicy odpowiedzialni za kontakt z mediami, takich rzeczy nie potrafią poprawnie wykonać. Liczymy, że to się szybko zmieni. 

Zobacz również:.

Włodawa: Miasto wesprze włodawski szpital maseczkami

Włodawa: O tym jak burmistrz przekaz pieniężny na szpital wysyłał

Włodawa: Pomoc Służby Więziennej dla włodawskiego szpitala

[wp_ad_camp_4]

Włodawa, 16 listopada 2020 r. 

Pan Andrzej Romańczuk Starosta włodawski
Pani Teresa Szpilewicz Dyrektor SPZOZ we Włodawie 

LIST OTWARTY

Tragiczna śmierć motocyklisty, któremu nie udzielono pomocy we włodawskim szpitalu, jest dzisiaj na ustach wszystkich mieszkańców powiatu, województwa i kraju. Wzbudza przerażenie i oburzenie.

W związku z licznymi apelami mieszkańców Włodawy, zwracam się do. Starosty włodawskiego Pana Andrzeja Romańczuka oraz Dyrektora szpitala Pani Teresy Szpilewicz o wprowadzenie natychmiastowych działań naprawczych.

Życie ludzkie jest wartością nadrzędną. Żadne sytuacje nadzwyczajne, żadne ograniczenia spowodowane epidemią nie mogą zwalniać z obowiązku ratowania ludzkiego życia. Odesłanie walczącego o życie człowieka jest niehumanitarne i niegodziwe. Nie ma wytłumaczenia dla takich praktyk i nie ma na nie zgody.

Dzisiaj zagrożone jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Włodawy i powiatu włodawskiego. Skutki tego mogą być niewyobrażalne. Mieszkańcy mają prawo czuć się bezpieczni, przekonani iż w razie nagłej konieczności zostanie im udzielona pierwsza pomoc medyczna na jedynym w powiecie szpitalnym oddziale ratunkowym.

Apeluje o podjęcie natychmiastowych działań. 

Niezbędna jest współpraca z Wojewodą Lubelskim i Narodowym Funduszem Zdrowia. Bez tej współpracy nie będzie znaczącej poprawy sytuacji włodawskiego szpitala, nie zwiększy się ilość personelu oraz środków na jego wynagrodzenia. Szpital musi być prawidłowo zarządzany i nadzorowany przez władze powiatu, a w opinii wielu mieszkańców jego tragiczna sytuacja trwa od wielu lat.

Zwracam się również do personelu szpitala, do wszystkich jego pracowników. Jesteście największa jego wartości. Pomimo niedomagań i braków, wszyscy podziwiają Wasze zaangażowanie w pracę. W imieniu mieszkańców DZIĘKUJĘ.


Burmistrz Włodawy

Wiesław Muszyński

Włodawa: Burmistrz pisze list otwarty! Dyrektor szpitala do dymisji?  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

/ź/ wlodawa.eu

data publikacji: 19/11/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy