W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja regionalna pn.: „Cyfryzacja i cyberzagrożenia w procesach rejestracji stanu cywilnego”. Podczas spotkania omówione zostały istotne kwestie związane z bezpiecznym, wielojęzycznym serwisem internetowym oraz zagadnienia dotyczące rejestracji stanu cywilnego, planowanym wejściem w życie elektronicznej karty urodzenia i zgonu, cyfryzacją procesów rejestracji stanu cywilnego. W konferencji adresowanej do pracowników urzędów stanu cywilnego, realizujących zadania z zakresu rejestracji stanu cywilnego, uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Spotkanie było również okazją do uhonorowania kierowników, zastępców kierowników i pracowników organu nadzoru LUW w Lublinie Dyplomami Uznania Wojewody Lubelskiego przyznanymi m.in. za zapewnienie prawidłowej realizacji zadań administracji rządowej w zakresie nadzoru nad działalnością Urzędu Stanu Cywilnego, kształtowanie jednolitej polityki w zakresie rejestracji stanu cywilnego i pełną poświęcenia służbę RP i jej obywatelom. W gronie wyróżnionych znalazła się również Pani Albina Dejer Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego we Włodawie.
Wczoraj tuż po godzinie 14:00, dyżurny włodawskiej komendy otrzymał telefoniczną informację o potrąceniu dziecka w miejscowości Kaplonosy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 58-letni kierowca Forda, mieszkaniec Włodawy wyminął się z autobusem odwożącym dzieci ze szkoły. Nagle kierujący Fordem dostrzegł dziewczynkę idącą poboczem, która postanowiła przekroczyć jezdnię. Wtedy została potrącona. Mężczyzna był trzeźwy. 7-letnia mieszkanka gminy Hanna z obrażeniami głowy została przewieziona Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala. Szczegółowe okoliczności wyjaśni prowadzone postępowanie.
Apelujemy po raz kolejny do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i uwagi. Pamiętajmy, że pośpiech, rozkojarzenie a przede wszystkim ignorowanie przepisów ruchu drogowego może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Nie lekceważmy naszego bezpieczeństwa. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.
W dniu 1 października br. przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów Wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
W przeddzień uroczystości, tj. w piątek 30 września, miał miejsce pieszy rajd szlakiem Zgrupowania KOP, dowodzonego przez gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna. Uczestnicy pokonali 15-kilometrową trasę z miejscowości Zbereże, gdzie oddziały KOP przeprawiały się przez rzekę Bug, do Wytyczna – miejsca stoczenia ostatniej bitwy, gdzie wspólnie uporządkowali miejsce pamięci i zapalili znicze. Delegacja złożyła kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy KOP na cmentarzu we Włodawie. W rajdzie udział wzięli m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej, służb mundurowych, sił zbrojnych oraz młodzież szkolna.
Główne uroczystości odbyły się 1 października br., pod Kopcem Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie. Na miejscu, po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Generał, w swym przemówieniu podkreślił, iż Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą niemal stuletniej tradycji polskich formacji granicznych.
Wśród tych formacji, zwłaszcza na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje KORPUS OCHRONY POGRANICZA, powołany do istnienia w 1924 roku, jako stała ochrona wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W ciągu swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą, jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego męstwa i oddania sprawom RP.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych województwa lubelskiego, kombatanci a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po odczytaniu Apelu Poległych i modlitwie ekumenicznej, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.
Część oficjalną zakończyło widowisko historyczne „WYTYCZNO 1939”. Prawdziwa gratka dla miłośników historii. Wykonawcami inscenizacji były najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające formacje Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Sowieckiej z września 1939 roku. Tegoroczne uroczystości uświetniły: występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
W dniach 21-22 września 2022 roku odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Włodawa 2022”. Pierwszego dnia ćwiczeń sprawdzono procedury zawarte w Zewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym dla Zakładu Dużego Ryzyka PERN Baza Paliw nr 13 w Zawadówce pow. Chełmski.
Natomiast drugiego dnia ćwiczenia prowadzone były na terenie naszego powiatu, a głównymi założeniami było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków kompanii gaśniczej COO „WYŻYNA”, Plutonu Ratowniczego OSP Włodawa i Grupy Ratownictwa Medycznego do działań gaśniczych na obszarach leśnych z elementami ratownictwa technicznego, wodnego oraz medycznego.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał kilka epizodów m.in. pożar lasu, wypadek w transporcie drogowym, w którym poszkodowanych zostało 8 osób, wypadek podczas wycinki drzewa, poszukiwania osoby zaginionej w lesie, a także udzielanie pomocy kajakarzom, którzy ulegli wypadkowi na rzece.
W ćwiczeniach brali udział m.in. funkcjonariusze KP PSP we Włodawie na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego st. kpt. Andrzejem Łosiem, a bezpośredni nadzór podczas ćwiczeń pełnił Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański.
Do zatrzymania 25-latki doszło na terenie powiatu włodawskiego. Z ustaleń policjantów zajmujących się przestępczością narkotykową KMP w Lublinie wynikało, iż kobieta może być w posiadaniu znacznych ilości substancji psychotropowych. 25-latka była kompletnie zaskoczona zatrzymaniem. W trakcie przeszukania u kobiety operacyjni odnaleźli znaczne ilości narkotyków. W czynnościach uczestniczyli także policjanci z Włodawy.
Po zważeniu i wstępnym zbadania składu chemicznego okazało się, że to ponad 300 gramów substancji psychotropowej 3CMC. Policjanci wnioskują do prokuratora o wystąpienie od sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Kobieta odpowie za posiadanie znacznych ilości narkotyków, za co może jej grozić kara do 10 lat więzienia.
Pracowałeś na przełomie XX/XXI wieku? Pamiętasz maszyny do pisania, wakacyjne wyjazdy Fiatem 126p i kolejki do sklepów? Jeśli tak, to dołącz do naszej zabawy czym prędzej! Zapraszamy do udziału mieszkańców województwa podkarpackiego i lubelskiego, którzy mają ukończone minimum 50 lat i pracowali na przełomie XX/XXI w.
To właśnie dla osób spełniających te kryteria została stworzona kolejna edycja fotograficznego konkursu związanego z aktywnością zawodową Polaków w przeszłości. Aby zostać uczestnikiem, należy wysłać zdjęcia związane z dawniej obejmowanym stanowiskiem pracy. Zdjęcia mają pokazać jakie realia zawodowe panowały w tamtym okresie, a przede wszystkim mają nam pomóc w wyobrażeniu sobie jak wyglądała kiedyś rzeczywistość zawodowa Polaków.
Nie zwlekaj i nie każ nam długo czekać! Na przesłanie swojego zgłoszenia masz czas do 16 października 2022 roku.
Zespól Aplikuj.pl ufundował świetne nagrody: telefony komórkowe ( lub inne sprzęty RTV/AGD ) oraz kursy komputerowe ( strefakursow.pl ). W zanadrzu mamy też wiele przydatnych gadżetów i książek. Dowiedz się więcej o konkursie z regulaminu: https://aplikuj.pl/konkurs-fotografie
Dochody powyżej 1 miliona złotych za 2021 rok wykazano w 1355 zeznaniach (za rok 2020 - 1190, natomiast za rok 2019 - 941). Zdecydowaną większość stanowią przedsiębiorcy. W tej grupie aż 1229 podatników prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym, składając PIT-36L. 22 milionerów rozliczyło się w zeznaniu PIT-36. 59 milionerów złożyło popularny PIT-37. Tyle udało się zarobić pracownikom etatowym lub zleceniobiorcom. 35 osób złożyło PIT-38, 6 osób – PIT-39, natomiast 4 osoby PIT-36LS.
Gdzie najwięcej, gdzie najmniej Najwięcej milionerów obsługują urzędy skarbowe z Lublina. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym rozlicza się 305 takich osób, w Drugim Urzędzie Skarbowym - obsługującym mieszkańców powiatu lubelskiego - 174 osoby, a w Trzecim Urzędzie Skarbowym - 122 osoby. Dość duża liczba bogaczy mieszka w największych miastach regionu – Białej Podlaskiej (96), Zamościu (95), ale także w niewielkim Łukowie (95).
Po drugiej stronie tabeli jest Urząd Skarbowy we Włodawie, gdzie mamy „tylko" 11 milionerów, tyle samo rozlicza się ich w Urzędzie Skarbowym w Hrubieszowie. Niewielu więcej jest ich w Łęcznej (17), Parczewie (18) i Radzyniu Podlaskim (19).
Rekordzista Na tle milionerów, wyróżnia się przedsiębiorca, który wykazał dochód w zeznaniu PIT-38 (przychody kapitałowe) w wysokości ponad 82 mln zł. Zeznanie zostało złożone w Drugim Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Ta osoba musiała zapłacić 15,6 mln zł podatku. Milioner przekazał 1% swojego podatku, w niebagatelnej kwocie 156 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Lokalna prasa pisze, że na komendzie policji we Włodawie doszło do złamania prawa. „Funkcjonariuszka policji z KPP we Włodawie została zawieszona po tym, jak przyszła do pracy pod wpływem alkoholu. Wpadła w niedzielę (17 lipca). Kontrolę zleciło kierownictwo jednostki.” - donosi nowytydzien.pl
Kierownictwo włodawskiej jednostki Państwowej Policji „na kryło” dzielnicową, która zgłosiła się do pracy pod wpływem alkoholu. „- Badania stanu trzeźwości funkcjonariuszki wykazały 0,19 i 0,20 mg/l alkoholu. Kontrola stanu trzeźwości wynikała ze sprawowanego nadzoru służbowego nad szczególną dyscypliną służbową, której podlegają policjanci. Wynikała też z realizacji poleceń w zakresie weryfikacji stanu trzeźwości policjantów zarówno w momencie rozpoczęcia służby, jak również w jej toku - informuje podinsp. Bożena Szymańska z KPP we Włodawie.” - supertydzien.pl
Naszym zdaniem jest to dziwna sprawa ponieważ, w tak krótkim czasie, dowiedzieliśmy się o strzelaninie na komendzie we Włodawie, o odejściu ze stanowiska zastępcy komendanta w związku z problemami zdrowotnymi, a teraz dowiadujemy się że znana i często nagradzana dzielnicowa została w niedzielę poddana kontroli alkomatem z wynikiem pozytywnym. Coś tu jest nie tak, coś nie dobrego dzieje się we włodawskiej Policji. Na stronie włodawskiej komendy, informacji na ten temat brak. - Czyżby jak mówi stare przysłowie pod latarnią było najciemniej?
^p^
/ź/ nowytydzien.pl, supertydzien.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Poszła na zakupy i w ferworze przymierzania zostawiła na podłodze torebkę z telefonem, pieniędzmi, dowodem osobistym i kartą bankomatową. Jej nieuwagę wykorzystała inna kupująca i zabrała z torebki wszystko co ją interesowało, a torebkę ukryła w przymierzalni. Monitoring zarejestrował moment kradzieży. Nieuczciwa klientka została zatrzymana przez włodawskich policjantów i usłyszała zarzuty. Za kradzież zgodnie z kodeksem karnym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
We wtorek 26 lipca w jednym z włodawskich sklepów odzieżowych skradziono z pozostawionej na podłodze torebki telefon, pieniądze i kartę bankomatową. Pokrzywdzona mieszkanka Włodawy oszacowała straty na 1600 złotych. Dzięki szybkiej reakcji kobiety oraz obsługi do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwiono wyjście ze sklepu przebywającym tam osobom. Niezwłoczna reakcja policjantów i analiza zapisu monitoringu doprowadziły do ustalenia złodziejki oraz odzyskania skradzionego mienia. Kobieta początkowo zaprzeczała, tłumacząc, że tylko sprawdzała co leży na podłodze - po przeszukaniu znaleziono jednak u niej część skradzionych rzeczy. Jak się okazało torebkę wcześniej ukryła w przymierzalni, a resztę drobniejszych przedmiotów chciała wynieść ze sklepu. Kobieta została zatrzymana i usłyszała zarzuty. Nie potrafiła wyjaśnić dlaczego tak postąpiła. Za kradzież zgodnie z kodeksem karnym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej